Deniz Konulu Filmler


BİR ÖN AÇIKLAMA:  Burada tanıttığım filmlerin izleme linkini telif hakları ve yasal sıkıntı nedeniyle veremiyorum. Çok isterseniz Google Amca'ya filmin adını yazın, arkasına da "izle" sözcüğünü ekleyin. Ona da ben karışmam artık. Tanıttığım filmlerin hepsini izledim. Bazıları bazı açık sahneler içerebilir, E o da benim suçum değil tabi ki :)

All Is Lost (2013)
Sona Doğru

FİLM KÜNYESİ
1sa. 46dk. - Aksiyon, Macera, Dram - ABD
Yönetmen: J.C. Chandor
Senarist: J.C. Chandor

FİLM ÖZETİ / KONUSU
Hint Okyanusu'nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder. Uyandığında bilinci yerinde değildir ve kazayı yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Telsiz, radyo ve navigasyon ekipmanını kaybetmiştir ve vahşi bir fırtınanın tam ortasında kalmıştır.

Teknik donanımları olmadan bir hiç olan adam direnişi ve tecrübeli denizcilik geçmişi sayesinde hayatta kalacağına inanmaktadır. Okyanusun ve dalgalarının sesine kulak verir ve planlarını bu dalgalara göre yaparak yakınlarından bir geminin geçmesini dilemeye başlar. Ancak bu direniş hali zannettiği kadar kolay olmayacaktır. Zira okyanus son derece tehlikeli köpekbalıklarıyla doluyken doğal kaynakları da tükenmek üzeredir.
Filmin Fragmanı
Kon-Tiki
Yapımı :
2012 - Norveç
Tür :
Aksiyon , Biyografi , Macera
Süre:
118 Dak.
Yönetmen :
Joachim Rønning
Oyuncular :
Gustaf Skarsgård , Odd Magnus Williamson , Pål Sverre Valheim Hagen , Anders Baasmo Christiansen , Tobias Santelmann
Senaryo :
Petter Skavlan , Allan Scott
Yapımcı :
Christoph Daniel , Jessica Ask
Film Özeti
Kon-Tiki, Norveçli bilim adamı Thor Heyerdahl ve beş arkadaşının 1947'de Güney Amerika'nın batı kıyılarından Tahiti'nin doğusundaki adalara yaptıkları yolculukta kullandıkları (efsanevi İnka tanrasına gönderme yaparak) sallarına verdikleri addır. Heyerdahl, eski çağlarda Amerika'da yaşayan insanların, okyanusu salla geçerek Polinezya'da koloniler kurmuş olabileceği düşüncesini kanıtlamak üzere arkadaşlarıyla birlikte çıktıkları yolculuğun güncesini 1950 yılında yayınlamıştır. Bu yolculuk biyografisi ilk kez 1954 yılında siyah beyaz olarak film edilmiştir. 2012 yılında tekrar bu filme konu alınan yolculukta ağaç kütüklerinden yapılan salla 4,300 millik ve 101 gün süren macera anlatılmaktadır
Filmin Fragmanı
White Squall (1996)
Dostluk Denizi 
Film Künyesi
2sa. 9dk. - Macera, Dram - ABD, İngiltere           
Yönetmen: Ridley Scott
Senaristler: Charles Gieg Jr., Felix Sutton, Todd Robinson          
Film Özeti / Konusu

1960'taki gerçek bir olaydan yola çıkan White Squall, Albatross isminde iki direkli bir yelkenli uskunanın trajik batış öyküsünü anlatıyor. Gemi, güvertesideki gençler için hem bir yaz okulu hem de unutulmaz bir maceraya sahne olacaktır. Geminin kaptanı Christopher "Skipper" Sheldon (Jeff Bridges) ve karısı Doktor Alice Sheldon (Caroline Goodall), ülkenin değişik yerlerinden 8 genç öğrenciyi gemilerine alırlar. Gençler, yolculukları boyunca denizciliği, ekip çalışmasını ve birbirlerine saygı duymayı öğrenirler. Fakat onları çok zorlu bir sınav beklemektedir, tarihin en sert fırtınalarından birine karşı savaşmaları gerekecektir.
Filmin Fragmanı

Waterworld(1995)
Su Dünyası

FİLM KÜNYESİ
2sa. 15dk. - Aksiyon, Macera, Bilim-Kurgu, Gerilim - ABD
Yönetmen: Kevin Reynolds
Senaristler: Peter Rader, David Twohy
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Kutuplardaki buzların eridiği geleceğin dünyasındayız. Heryer sularla kaplı. Ayak basacak kuru bir kara parçası bulmak imkansız. Hayatta kalmayı başarmış olan insanlar suların üzerine inşa ettikleri bir araya tutturulmuş çelik yığını şehirciklerde, ilkel yaşamlar sürüyorlar.
Şehirler genellikle ihtiyar heyetleri tarafından yönetiliyor ve karaların suyla kaplandığına değil, su tarafından süpürüldüğüne inanıyorlar. Kendisine İnfazcı diyen bir adam kanunu temsil ediyor. İnsanların en büyük korkusu ise yağmacı çeteleri.
Bu yağmacılardan kaçan Denizci küçük yelkenlisiyle bu şehirlerden birine varmayı başarır. İhtiyar heyeti Denizci'nin şehrin kadınlarını hamile bırakmasını ister. Oysa Denizci'nin aklında sadece, varlığına bir gün her nasılsa ulaşacağına inandığı son kara parçası vardır. Yağmacıların saldırısı bu insanların kaderini birleştirecektir.

Kevin Costner'ın yapımcılığını üstlendiği Su Dünyası, ticari bir proje olarak, belki de Hollywood'un yakın tarihinde en çok kötülenmiş ve alaya alınmış projedir. Gerçekten 175 milyon dolara malolmuş ve gişede hüsrana uğramış olan bu filmin, sadece yanlış anlaşıldığına ve aslında kült mertebesine ulaştığına inanan marjinal bir zümrenin varlığını da kabul etmek gerekir.
Filmin Fragmanı
Life Of Pi (2012)
Pi'nin Yaşamı

FİLM KÜNYESİ
2sa. 7dk. - Macera, Dram, Fantastik - ABD, Tayvan, İngiltere
Yönetmen: Ang Lee
Senaristler: Yann Martel, David Magee
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Bir yük gemisinin trajik şekilde batmasının ardından bir filika, uçsuz bucaksız vahşi Pasifik Okyanusu'nun ortasında yapayalnız kalır. Sandalın hayatta kalmayı başarabilen mürettebatı ise bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ve Pi adlı 16 yaşında Hintli bir çocuktan oluşmaktadır.
Yazar Yann Martel'in bol ödüllü kitabından Jean-Pierre Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından uyarlanan "Life of Pi"nin kadrosu ise oldukça renkli. Milyoner'den tanıdığımız Suraj Sharma'nın Pi'yi canlandırdığı filmde ayrıca Tobey Maguire, Irrfan Khan, Adil Hussain rol alıyor.
Filmin Fragmanı
Maidentrip(2013)
Yönetmen:Jillian Schlesinger
Ülke:ABD ABD
Tür: Belgesel, Macera, Biyografi
Vizyon Tarihi:17 Ocak 2013
Dil:İngilizce
Müzik:Ben Sollee
Çekim Yeri:Hollanda


14 yaşında tek başına dünya turuna çıkan Laura Dekker, 16 yaşında, dünyanın çevresini tek başına dolaşan en genç insan ünvanını alarak gezisini tamamlamıştır. Filmde gerçek anlamda temsil edilmediğini açıklamış, film aşamasında yönetmenle tartışmış ve daha sinemalarda gösterime girmeden, filmden desteğini çekmiştir. Kendi web sitesi lauradekker.nl adresinde, "Bu arkasında durabileceğim bir yapım değil" demiştir. Onun gerçek hikayesini anlatmadığını düşünmektedir.Laura halen Yeni Zelanda'da yaşamakta ve Pasifiğe yeni bir gezi planlamaktadır.
Filmin FragmanıLe Grand Bleu  (1988)
Derinlik Sarhoşluğu - a.k.a. The Big Blue

FİLM KÜNYESİ
2sa. 48dk. - Macera, Dram, Spor - Fransa
Yönetmen: Luc Besson
Senaristler: Luc Besson, Robert Garland, Marilyn Goldin
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Jacques Mayol ve Enzo Molinari, birbirlerini çocukluklarından beri tanıyan iki arkadaştır. Her ikisi de okyanus ve dalış tutkusuna sahip olan genç adamlar, bir çok alanda rekabet içindedirler. Sicilya'da yaşamakta olan Enzo, serbest dalış rekorunu 6 yıldır elinde bulundurmaktadır ancak rakipsizdir. Peru Andları'nda yaşayan Jacques'a haber gönderip kendisiyle yarışmak istediğini söyler. Sicilya'ya gelen Jacques, arkadaşını kolaylıkla yener. Rekabet zaman içinde artar ve iki adam, hayatlarını tehlikeye atmak pahasına inanılmaz derinliklere inerler. Jacques'ın sevgilisi Johana, New York'tan gelir ve bu akıldışı savaşın sonlanmasını ister. Film, karanlık, esrarlı ve unutulmaz bir sona doğru ilerler. Akıldan kolay kolay çıkmayacak denizaltı sekanslarına sahip olan Büyük Mavi, Yunanistan-Sicilya deniz manzaraları ve arkaplanındaki 80'lerin elektronik müziği ile adeta yönetmen Luc Besson'un bebeği gibi. Besson'u dünyaca ünlü yapan, şiddet dolu filmleri Nikita ve Léon'dan her anlamda farklı bir başyapıt. Ruhani bir yolculuğu, romantik komedi iskeleti üzerinde ve akıllara durgunluk veren bir görsellik eşliğinde anlatıyor. 
Filmin Fragmanı


Open Water  (2003)
Açık Deniz

FİLM KÜNYESİ
1sa. 19dk. - Macera, Biyografi, Dram, Korku, Romantik, Gerilim - ABD
Yönetmen: Chris Kentis
Senarist: Chris Kentis
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Gerçek olaylara dayanan “Open Water”, ada tatiline çıkmış genç çift Daniel ve Susan’ın başından geçenleri anlatıyor. İşkolik yaşam tarzları yüzünden ilişkilerinde aksaklıklar olan çift, tatile sandıklarından daha çok ihtiyaç duymaktadırlar.
Filmin Fragmanı
Dünyanın Uzak Ucu - Master and Commander The Far Side of the World
Vizyon Tarihi: 28 Kasım 2003
Yapımı : 2003 - ABD
Tür : Aksiyon ,  Dram ,  Macera
Süre: 138 Dak.
Yönetmen : Peter Weir
Oyuncular : Russell Crowe ,  Paul Bettany ,  Joseph Morgan ,  Billy Boyd ,  James D'Arcy
Senaryo : Peter Weir
Yapımcı : Peter Weir ,  Alan B. Curtiss
Film Özeti
Napolyon kumandanlığındaki savaşlar zirve noktasındadır. Napolyon'un dünyanın hakimiyetini ele geçireceği korkusu en çok İngiltere'de hissedilmektedir.İngiliz hükümeti, Brezilya sahillerinde bulunan Yüzbaşı Aubrey(Russell Crowe) komutanlığındaki savaş gemisini, Fransızların Acheron adlı dev savaş gemisini yoketmekle görevlendirir. İki geminin ilkkarşılaşmasında İngiliz gemisi çok büyük hasar alır ve sis sayesinde batmaktan kurtulur. Fakat Yüzbaşı Aubrey, kendisinden çok daha hızlı olan ve güçlü silahlarla donatılmış Fransız gemisini takipte kararlıdır. Pasifik Okyanusunda devam eden takip uzadıkça, yaşam ve ölüm arasında gidip gelirler.
Filmin Fragmanı


Cast Away (2000)
Yeni Hayat

FİLM KÜNYESİ
2sa. 23dk. - Macera, Dram, Romantik - ABD
Yönetmen: Robert Zemeckis
Senarist: William Broyles Jr.
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Bir adam düşünün... Ömrü boyunca modern kent çevresinde yaşamış; 747'lerle dünyayı dolaşmış ve sürekli bilgisayar ortamında çalışarak yaşamını sürdürmüş. Ve bir gün bindiği uçak denize düşünce Fiji'de ıssız bir adada dört yıl tek başına yaşamak zorunda kalmış.
Adada tek başına yaşayan bu adamın bilinç düzeyi tümüyle değişir mi yoksa modern dünyaya dönünce yine aynı kişi mi olur? Hayatının dönüm noktası olan bu olay yaşanmadan evvel sadece işine gömülü bir hayat sürdüren, kız arkadaşı dahil çevresinde sevdiği herkesi ihmal eden bu adam için eski hayatını sürdürmek mümkün olacakmıdır? Yoksa önünde yepyeni bir hayat mı durmaktadır?

Geleceğe Dönüş serisi, Mesaj gibi filmlerinden tanıdığımız Robert Zemeckis, en popüler oyuncularından olan Tom Hanks ile başarılı çalışmalara imza attı. Forrest Gump, Yeni Hayat, Kutup Ekspresi gibi birçok filmde birlikte çalışan ikili, başarılı çalışmalara imza atıyorlar.
Filmin FragmanıFool's Gold (2008)
Altın Şans

FİLM KÜNYESİ
1sa. 52dk. - Aksiyon, Macera, Komedi, Romantik, Gerilim - ABD
Yönetmen: Andy Tennant
Senaristler: John Claflin, Daniel Zelman, Andy Tennant
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Ben “Finn” Finnegan, sörfçülükten hazine avcılığına geçiş yapmış genç ve iyi niyetli bir adamdır. 18. yüzyıldan kalma egzotik hazinelerle dolu kırk sandık içeren efsanevi Queen’s Dowry hazinesini takıntı hâline getirmiştir. Hazine arayışı sırasında, Finn, Tess Finnegan’la evliliği ve hurda yığını hâline gelmiş teknesi “Booty Calls” da dahil olmak üzere sahip olduğu her şeyi yitirmiştir.
Tess milyoner Nigel Honeycutt’ın dev yatında çalışarak hayatını yeniden kurmaya başlamışken, Finn hazinenin nerede olduğuna dair çok önemli bir ipucu keşfeder. Bu bilgiyle hayatının değişeceğinden emin olan Finn, Nigel’ın yatına girmenin bir yolunu bularak bu varlıklı adamı ve sosyetenin gözde bekarlarından olan kızı Gemma’yı kendisiyle birlikte İspanyol hazinesini aramaya ikna eder. Bu arama seferi, tüm direnişine rağmen Tess’in keşif aşkını yeniden alevlendirir. Ama hazinenin peşinde sadece onlar yoktur..Romantik komedi ve aksiyon macera türlerini harmanlayan ilgi çekici bir film.
Filmin Fragmanı


Into The Blue (2005)
Maviliklere Doğru

FİLM KÜNYESİ
1sa. 50dk. - Aksiyon, Macera, Polisiye, Gerilim - ABD
Yönetmen: John Stockwell
Senarist: Matt Johnson
FİLM ÖZETİ / KONUSU
Dört genç dalgıç Bahamalar’da efsanelleşmiş bir hazineyi aramaya karar verir. Söylenenlere göre denizin dibinde yıllardır duran bir batığın içinde paha biçilmesi güç altınlar vardır. Gençlerin akıllarını başından alan bu servete sahip olma düşüncesi onları harekete geçirir. Denizin derinliklerinde geçen aksiyon dolu bir macera yaşamaya başlayacaklardır. Çünkü tek sürpriz bulunmayı bekleyen altınlar değildir...
Filmin FragmanıHiç yorum yok:

Yorum Gönder